10 tipov na outdoor darčeky pre neho

outdoor darceky

Tiež tápete, čo tomu Vášmu outdooristovi zadovážiť na Vianoce? Vitajte v mojom svete. Na každú nenápadnú otázku ohľadom vytúženého darčeku len mykne plecom. Paráda, to aby si tu človek poradil sám už snáď vo všetkom.

I začala som googliť nejaké tie nápady, tak sa s nimi rada s vami podelím. Tu je mojich top 10 tipov na outdoorové darčeky pre vášho muža.

  1. Merino tričko Liesek – už som ho spomínala na Facebooku, je to Martinove obľúbené merino tričko od slovenskej firmy Froggy Wear. Má asymetrickú postavu (dlhé ruky a trup), preto si nechal vyrobiť tričko namieru. Odvtedy je to jeho default tričko od jesene do jari. Dobre vyzerá, je jednofarebné, takže sa v pohode hodí aj s riflami a okrem turistiky ho využíva aj na jeho urban expedície (rozumej do záhrady a do krčmy). Výhoda merina je, že nenapáchne, takže sa Martin môže údiť pri dyme celú noc a tričko je jediné, čo príde po záhradnej žúrke v pôvodnom stave. A čo ma baví na ňom najviac, je to slovenský výrobok a za veľmi rozumnú cenu. #PodporujemeSlovenskyBiznis
  2. Švajčiarsky nožík – ževraj každý správny chlap by mal mať poriadny nožík. Preto ich máme doma zo päť :/ Švajčiarsky vreckový nožík je asi taký základ – tu odporúčame vybrať najväčší model vreckových nožíkov, tak aby sa dobre držal v ruke. Má aj dlhšiu čepeľ – lepšie sa tak odkrojí slanina. Určite však dokúpte aj púzdro, tak aby ho mohol nosiť na nohaviciach a mať ho stále poruke. Čo sa týka funkcií, Less Is More – radšej menej. Najdôležitejšie sú nôž, otvárak na fľašu, víno a paštiku, ostatné využije málo alebo vôbec a nôž zbytočne zaťažujú. Normálne bývajú vreckové nožíky plastové, tento drevený je super ako darček.
  3. Filter na vodu – Martin mal najskôr pumpičkový filter, ale narobil sa s ním ako blbec a k tomu sa mu na tretí deň treku aj zlomil. Teraz si zadovážil tento, ktorý je malý, kompaktný, ale najmä user-friendly. Jednou stranou ho našrobujete na akúkoľvek PET fľašu, ktorú naplníte vodou, a čistú vodu môžte prelievať do druhej fľaše alebo rovno piť zo slamky. Je stavaná na veľa veľa litrov vody, takže vydrží naozaj dlho. A najmä k filtru nepotrebujete špeciálne fľašky a výbavu, ako pri konkurenčných produktoch.
  4. Externá batéria na mobil – máme u nás také pravidlo. Môžeš ísť aj na koniec sveta, ale len s nabitým mobilom. Boh ťa chráň, keď sa ti nebudem vedieť dlhšie dovolať kvôli tomu, že sa ti tá tvoja tehla vybije. Takže, ak váš muž takú ešte nemá, vrelo odporúčam. Bude sa hodiť nielen na trekoch, ale vždy vtedy, keď bude chcieť použiť výhovorku „dnes večer sa mi nedovoláš, mám slabú baterku“. Tak.
  5. Turistické ponožky – áno, taký klasický darček, ale zase dobré ponožky nikdy nie sú na škodu. Tieto sú z turbovlny (nech to znamená čokoľvek), a sú navrhnuté tak, aby zabraňovali pľuzgierom.

10-tipov-na-outdoor-darceky_preneho_610

6. Mikina Haglöfs Swook – naša najobľúbenejšia mikina na toto obdobie. Teplá, veľmi príjemná zvnútra, zvonka s pleteninovým, a teda sofistikovaným vzhľadom. Výborne vyzerá s riflami, takže váš muž ju využije nielen v outdoore, ale aj v meste / v krčme / na vianočných trhoch. Do nedele 11.12. bude za špeciálnu cenu 100,- eur. Lebo veď Ježiško.

7. Ploskačka – Hory lesy, …nime si! Čo si budeme navrávať, na trekoch sa nepije len voda a čaj so sirupom. Martin to vidí skôr účelovo, niečo v zmysle: aj na treku sa môže stať, že príde večer a zima, alebo padne tma a prší a treba sa zahriať. Čo ja viem, ako abstinent si viem predstaviť aj iné riešenia, ako sa zahriať, ale teda, ak má váš muž rád rum, whiskey a pod, možno sa mu na lyžovačky a treky bude hodiť nejaká pekná ploskačka.

8. Čelovka – jednu od tejto značky máme už roky doma a nedáme na ňu dopustiť. Firma Petzl sa výrobe čeloviek venuje už od nepamäti. Výhodou tejto je, že je na bežné, ľahko dostupné tužkové baterky. A sú umiestnené vzadu, na rozdiel od modelov, ktoré ich majú vpredu pod svetlom – táto čelovka je tak hmotnostne lepšie vyvážená. Zároveň môžte mať baterky v zime pod čiapkou  – keď sú totiž baterky vpredu v chladnom počasí, môžu sa rýchlejšie vybiť. Intenzita svetla do diaľky/na blízko sa ľahko prepína pomocou sklápateľného difúzora – tým pádom nemusí človek pri zmene svetla z diaľky na blízko prepínať svetlo prstom, stačí odklopiť/sklopiť sklíčko. Výhodou je aj ďaleký dosvit, až 105 m.

9. Kresadlo – to je taká skôr zábavka pre chlapov, keď večer pijú gin a nevedia čo od dobroty. Samozrejme, vždy môžu na oheň použiť zapaľovač, ale kresadlo je kresadlo. Prebúdza v ňom pocit ochrancu ľudstva 🙂 oproti zápalkám je výhoda v tom, že sa neminie a nenavlhne. Super survival vec.

10. Kniha – ak je váš muž okrem outdooristu aj vášnivý čitateľ, možno ho poteší aj kniha s návodom, ako prežiť čokoľvek a kdekoľvek. Teda, myslí sa v outdoore 🙂 Nájdete v nej rady a techniky, ako si poradiť v extrémnych klimatických podmienkach, zorientovať sa v nebezpečnom teréne, spraviť oheň, vyrobiť prístrešie a nájsť potravu v prírode.

Tak, pri výbere správneho darčeku vám želám šťastnú ruku, lebo veď čo je horšie než sklamaný chlap, ktorému nesadne darček. Asi už len hladný a sklamaný chlap.

Pekné Vianoce!

SlovakiaEnglish