5 vecí, bez ktorých sa tento rok zaobídem

5 veci bez ktorych sa zaobidem

Po dlhej dobe som ho vytiahla na rande. Prišiel, zničený z práce, ako vždy. Neviem, aké mal očakávania, asi že si sadne a hodinu nebude musieť nič riešiť. V tom som naňho vytiahla lajstro s ročným kalendárom. „Tu máš, chcem vedieť, aké máš tento rok plány.“ Ten jeho pohľad stál za to 🙂

Nuž ale podarilo sa, rozplánovali sme, čo bolo treba, a tu je môj zoznam piatich vecí, bez ktorých sa tento rok zaobídem:

  1. Menej nakupovania: už nejaký čas fičím na minimalizme a capsule wardrobe (že čo to je? Predsa toto!). Okrem iného mi tieto dva koncepty pomohli vyriešiť problém – nevedela som totiž nakupovať. Čo ma ale v minulosti od toho neodradilo 🙂 a tak som nakupovala hlava-nehlava, najmä vtedy, ak bolo treba ututlať nejaký nepríjemný pocit (Stres v práci? Nový make-up. Nízke sebavedomie? Táto blúzka to isto vyrieši…). Nakupovala som ale priemerné veci, ktoré mi potom poskytli len priemernú útechu. Vydržali priemerne dlho a potom som ich nahradila ďalšou, ako inak, priemernou vecou.

Vďaka optimalizácii šatníka do minikolekcie capsule wardrobe už viem, čo mi sedí, čo naozaj potrebujem, a ak niečo potrebujem, nebojím sa investovať, pretože som si istá, že dosiahnem vynikajúci pomer cena-za-nosenie, alebo cost-per-wear. Nakupujem s rozmyslom len pár vecí ročne, a preto no more shopping. Skúste to aj vy!

  1. Menej odpadu: tento bod má pre mňa dve roviny. Premysleným nákupom kvalitného tovaru, ktorý vydrží a netreba ho často obmieňať, chcem prispievať k menšiemu plytvaniu – či už v potravinárskom alebo textilnom priemysle. Pri nákupe sa snažím podporovať slovenské značky, ktoré sa sústreďujú viac na kvalitu než na kvantitu. Najmä oblečenie vyberám tak, aby bolo multifunkčné. A aby dobre vyzeralo, lebo potom je ho radosť nosiť (preto sme Haglöfs-positive a preto som sa rozhodla rozšíriť našu ponuku o krásne merino oblečenie pre deti).

Rada by som znížila odpad aj v domácnosti – najmä začala triediť odpad a nakupovať viac bezobalovo. To ale chce plánovanie a ne-zabúdanie (koľkí z vás si pravidelne zabudnú nákupnú tašku v aute a potom ako takí tĺci stoja s plnými rukami pri pokladni…?), a to sa mi pri neprespatých nociach a dvoch deťoch akosi stále nedarí.

  1. Menej mediálneho šumu: začali sme tým, že sme prestali pozerať správy (lebo reportáže o koníkovi Pejkovi fakt nemusím). Všimla som si, že mi to radikálne znížilo hladinu úzkosti – lebo logicky, prestala som mozog kŕmiť správami o tom, kto kde ako tragicky zahynul a čo si o tom myslí jeho plačúca suseda. Potom sme zrušili káblovku úplne a zistili sme, že aj na základných programoch vieme v pohode fungovať. No a teraz pozeráme tuším už len večerníček a reláciu o bývaní 🙂 ja som presedlala na Youtube a starostlivo si vyberám, čo si do uší pustím (áno, pozerám v noci, kedy by som mala tiež spať ako ostatní). Minimum reklám, a najmä, obsah šitý mne na mieru. A čo je najdôležitejšie, žiaden Alza škriatok a lieky na kĺby!
  2. Menej snahy vyhovieť všetkým: odkedy som si urobila coachingový kurz, začala som vnímať, ako na seba a aj na mňa ľudia pôsobia tým, čo a ako hovoria. Odborne sa to volá neuro-lingvistické programovanie a laicky by sa to dalo zhrnúť citátom: Dávaj pozor, čo hovoríš, tvoj mozog to počuje! To sú také tie bežné reakcie, že Ahoj, výborne vyzeráš! Ále prosím ťa, nebodaj odo mňa niečo potrebuješ…? Je zaujímavé, koľko takýchto reakcií máme naučených alebo si prenášame z detstva. Jaj, a rady a hlášky okolia – to už vôbec nemusím. Ak by som mala dať euro za každýkrát, čo som počula od niekoho „To musíš robiť takto…“ alebo „Čože? To nerob takto, ale hentak…“ alebo „no to nie je dobré, mala by si s tým niečo robiť…“…. tak by som už bola milionárom.

Počas nasledujúcich päť rokov mám veľké plány a na to, aby som ich dosiahla, musím byť v top mentálnej forme. Takže toto je rok, kedy si dávam klapky na oči a idem si svoje.

  1. Menej plytvania časom: kým som nemala dieťa, nevedela som, akú hodnotu má voľný čas. Odkedy mám deti dve, pochopila som, že moja mena nie sú peniaze, ale čas. Preto sa heslom roka stáva delegovanie a outsourcovanie všetkého, v čom nie som odborník alebo v čom nemám žiadnu pridanú hodnotu a kľudne ich môže urobiť niekto iný rovnako dobre. Takže odteraz nakupujem online a delegujem upratovanie na Martina 🙂
SlovakiaEnglish