Ako vybrať zimnú bundu?

zimna bunda haglofs essens
Pri výbere zimných búnd sa zväčša rozhodujeme, či chceme páperovú bundu alebo so syntetickou výplňou. Pozrieme sa na to, ktorá bunda je vhodnejšia pre váš životný či outdoorový štýl. Nakoniec pripojíme rady, ako sa o bundy starať, aby vydržali čo najdlhšie.

Syntetika alebo páperie?

Túto otázku by sme si pri výbere bundy mali klásť ako prvú.

Páperie zvyklo byť oveľa teplejšie a skladnejšie ako syntetika. Na druhej strane výborne izoluje len vtedy, ak je suché. Keď sa namočí (je jedno či zvonka alebo zvnútra), stráca svoje izolačné vlastnosti a môže sa zlepiť do guče. Výborne to vidno vo videu od Haglöfsu, kde ukazujú, ako sa jednotlivé materiály správajú, keď namoknú.

Naproti tomu, bundy so syntetickou výplňou výborne izolujú, aj keď sú mokré. Sú však ťažšie a nedajú sa tak kompaktne poskladať. Z tohto dôvodu sú syntetické bundy dobré na aktivity, kedy sa človek viac potí alebo očakáva premenlivé počasie.

Páperie

Páperie má dlhšiu životnosť – bežná páperová bunda si dokáže ponechať svoje izolačné vlastnosti 10-20 rokov, zatiaľčo syntetika len 5-7 rokov.

Relatívnou novinkou medzi páperiami je vodoodpudivé perie – pomocou nanotechnológie sa jednotlivé pierka potrú vodoodpudivým povlakom, čím by sa mala vyriešiť najväčšia nevýhoda páperia. Haglöfs ako praví Škandinávci si taktiež potrpia na ekológiu, preto ich perie neobsahuje fluorkarbóny (PFOS a PFOA).

Vodoodpudivé páperie obsahujú zimné bundy ESSENS – ultraľahké, vetru odolné a extrémne skladné. Práve vďaka týmto vlastnostiam ich možno použiť nielen ako vonkajšiu, ale aj ako strednú vrstvu. Do mesta viac využijete dlhšie bundy BIVVY, ktoré sa v prípade cestovania dajú zložiť do vlastného vrecka.

Fun fact: Haglöfs používa len husie perie, ktoré vzniklo ako vedľajší produkt živočíšnej výroby. Dokonca so svojím dodávateľom vyvinuli trackovací systém – takže každá páperová bunda má identifikačné číslo, podľa ktorého je možné dopátrať sa až na bitúnok.

Syntetika

essens-mimicVýhoda syntetických výplní je jednoznačne v tom, že sú vhodnejšie do mokrého počasia, prípadne pre aktivity, kde sa viac potíme. Nové generácie syntetických materiálov sú skladnejšie, takže ich možno obliecť pod vonkajšiu vrstvu, ale aj nosiť ako náhradu za vonkajšiu vrstvu.

Ako vybrať zimnú bundu?

Ale čo ak hľadáte bundu, ktorá kombinuje tie najlepšie vlastnosti obidvoch materiálov? Potom by bunda ESSENS MIMIC mohla byť pre vás. Vlákno QuadFusion™ (vyvinuté Haglöfsom a vyrábané z recyklovaného polyesteru) je natrhané tak, aby čo najviac napodobňovalo páperie. Tým pádom získava lepšiu tepelnosť, ale izoluje, aj keď namokne, rýchlejšie schne a ľahšie sa perie.

Užitočná rada: strih vyberajte podľa toho, ako plánujete bundy nosiť: priliehavejší na strednú vrstvu, aby sa ľahšie vrstvila, a širšiu, ak pod ňu plánujete nosiť ďalšie vrstvy. Ak ju chcete nosiť len ako vrchnú vrstvu, zvážte aj alternatívu s kapucou – tak si zabezpečíte maximálnu možnú ochranu pred zimou.

Starostlivosť o bundy

Na bundy sa pri starostlivosti o outdoorovú výbavu často zabúda. Tak schválne, kedy ste naposledy prali tie vaše?

V prípade páperových búnd sa pravidelná starostlivosť vypláca, lebo praním sa oživuje ich izolačná schopnosť. Nezabúdajte, čím nadýchanejšie perie, tým lepšia ochrana pred zimou.

Ako iste viete, outdoorové oblečenie je najlepšie prať v špeciálnom pracom géli. Ak ho nemáte k dispozícii, použite aspoň čo najjemnejší prací prášok – buď nejaký s prívlastkom Sensitive, prípadne na detskú bielizeň. Nemal by obsahovať bielidlá ani rozjasňovače.

Ako oprať zimnú bundu:

  1. Na špinavé miesta použite odstraňovač škvŕn.
  2. Ak má vaša pračka program na pranie peria (down/Daunen), použite ho. Ak nie, nastavte teplotu podľa inštrukcií na bunde (30-40⁰) a nízke otáčky.
  3. Nechajte bundu vyprať. Následne spustite rovnaký program ešte raz, len bez pracieho prostriedku. Tak sa s istotou vyplavia všetky zbytku prášku. Ak nemáte čas, nechajte bundu aspoň raz prepláchať a vyžmýkať namiesto druhého prania.
  4. Bundy je najlepšie sušiť v sušičke. Nastavte najstudenší program a do bubna vhoďte tri čisté tenisové loptičky, ktoré zabránia zhlukovaniu peria do chumáčov. Ak nemáte loptičky, použite nejaké čisté topánky alebo zrolované ponožky.
  5. Sušenie peria vyžaduje čas, preto nastavte program, ktorý trvá aspoň 2-3 hodiny.
  6. Vyberte bundu zo sušičky každých 15-30 minút a rozoberte chumáče peria, ak sa náhodou vytvorili. Čím bude bunda suchšia, tým to pôjde ľahšie.
  7. Správne vysušená bunda je ľahká, nadýchaná, a bez hrčí.
  8. Ak idete bundu hneď baliť, ubezpečte sa, že je úplne suchá. Stlačením mokrého páperia riskujete zničenie izolačných vlastností.
  9. Páperové bundy a spacáky skladujte neposkladané na čistom a suchom mieste.
SlovakiaEnglish