Ako zoptimalizovať outdoorový šatník – outdoor capsule wardrobe

Takže vás už nebaví stále riešiť, čo si obliecť, či je to čisté a vymýšľať stále nové dôvody, prečo tieto nohavice obliecť aj napriek tomu, že vám nesedia. Vidina uprataného a efektívneho šatníka z minulého článku vás oslovila a chceli by ste si skúsiť upratať… hmmm nie, zoptimalizovať znie lepšie – váš šatník.

Už by ste aj začali, akurát:

 • Nemáte čas…. hovorí každý prokrastinátor, ktorý trávi denne hodnú chvíľku na Youtube a sociálnych sieťach (viem o čom hovorím). Vašu prokrastináciu spôsobuje fakt, že optimalizácia šatníka je pre vás príliš veľká úloha a neviete, ako ju uchopiť, preto ju posúvate na to-do-liste stále nižšie. Ak si ju rozdelíte na menšie, stráviteľné kúsky, zvládnete vytriediť jednu kategóriu šatníka aj večer po robote.
 • Nemáte peniaze na kúpu nových vecí – však ani ja, preto veľa vecí kupujem na bazáre alebo v second-handoch. Nezabúdajte, kvalitné oblečenie, ak nie je pravidelne nosené, znesie viac majiteľov, ako nekvalitné, ktoré po 2-3 praniach začne meniť tvar, veľkosť a kvalitu. Treba mať len na pamäti, že chcete naozajstnú kvalitu a nenechať sa zlanáriť lacným kúskom len kvôli cene.
 • Neviete ako – v tomto blogu sa to dozviete 🙂
 • Neznášate vyhadzovať ešte dobré oblečenie: nuž, s týmto vám už nepomôžem 🙂 len jednu otázku mám: koľko gramov prachu na tie nohavice ešte musí padnúť, kým uznáte, že ich naozaj nenosíte často?

Praví minimalisti majú na jednu sezónu len jednu mini-kolekciu, skladajúcu sa z maximálne 40 kusov oblečenia. Tú však nosia all day every day až kým nepríde ďalšia sezóna. Ľuďom, ktorí majú buď prísny dress code v práci a na voľný čas potrebujú ďalší set oblečenia, alebo ľuďom,  ktorí cez rok  potrebujú širšiu škálu oblečenia na viacero aktivít, sa odporúča vytvoriť si viacero minikolekcií. Teda, do práce jednu, na outdoor a šport druhú atď.

Najmä z toho netreba robiť projekt s prísnymi pravidlami, stačí začať jemne a pozvoľna, vytriedením nepotrebného, uprataním skrine, pohrať sa s novými spôsobmi uloženia vecí a uvidíte, ako sa vám to pozdáva. Ak začnete veci nosiť častejšie ako doteraz a budete si vedieť váš denný outfit vybrať a ODLOŽIŤ za dve minúty, ste na najlepšej ceste.

Takže, poďme na to:

 1. Najprv si musíme stanoviť cieľ, aby sme vedeli, kam sa chceme dostať. Ideme si robiť outdoorovú kolekciu, takže v tejto fáze je dobré zamyslieť sa, na čo oblečenie potrebujeme. Ako trávim čas vonku a v akom počasí. Pretože ak robím prevažne ľahkú turistiku a hiky vyberám najmä podľa toho, či bude dobré počasie, tak mi supernepremokavú bundu s trojvrstvovým Goratexom netreba. Na druhej strane, ak robím niekoľkodňové hrebeňovky, posledné, čo potrebujem je zmoknúť a nemať možnosť vysušiť sa – tu sa mi nepremokavá, superľahká bunda, ktorá nič neváži a viem ju poskladať do veľkosti peňaženky (skoro 🙂 ) veľmi hodí.
 2. Tak, teraz to začne byť konečne zaujímavé. Keď vieme, ktoré potreby chceme pokryť, môžme začať rozmýšľať o tom, ako chceme, aby naše outdoorové outfity vyzerali. Teda:
  • aké materiály mám rád
  • akú funkcionalitu potrebujem
  • v akých farbách sa cítim dobre
  • ktoré strihy mi sedia

Potom príde na rad naša aktuálna kolekcia – ktoré kúsky nosím často a prečo, a naopak, ktoré som síce s dobrým úmyslom kúpil, ale nenosím, lebo vždy keď uvažujem o tom, že si ho oblečiem, vyberiem si radšej inú alternatívu (nápoveda: ak ste takýto kúsok neobliekli dlhšie ako rok alebo ste sa k jeho noseniu museli silno prehovárať, nemá zmysel ho ďalej držať – nikdy ho totiž aktívne nosiť nebudete. Fakt.).

A možno si spomeniete aj na nejaké oblečenie, ktoré vám chýbalo priamo v akcii a počas toho nekonečného hiku ste si sľubovali, že si to nikdy nesmrdiace merino tričko určite kúpite.

 1. Tak, a je čas na nevyhnutné: triediť. Alebo vylepšovať, ak vám to znie lepšie 🙂 Celosvetová guru upratovania a triedenia, Marie Kondo, odporúča triediť šatník ako celok – všetko, a tým sa myslí naozaj všetko – vybrať von, dať na posteľ či do stredu izby, a postupne triediť do troch kategórií – nechať, zatiaľ nechať a vyhodiť/predať/darovať. Takýto postup je super preto, lebo za pár hodín budete mať celý šatník pretriedený a uvidíte veľký kus práce, čo je veľmi motivujúce do budúcna, keď budete mať pokušenie si ho znova zanešváriť. Na druhej strane, ak takéto mega-upratovanie už dlho odkladáte, nemá cenu dúfať, že si v najbližšej dobe nájdete celý deň na to, aby ste triedili a následne riešili kopu vytriedeného oblečenia, s ktorou treba niečo robiť. Takže možno sa vám viac bude pozdávať triedenie šatníka v malých krokoch, vždy po jednej kategórii – jeden večer nohavice, jeden tričká, jeden ponožky atď. Ten pocit potom síce nie je až taký dobrý, ale aspoň ste našli spôsob, ako upratovať tak, aby vám to robilo aspoň akú-takú radosť.

Systém zostáva vždy rovnaký: Veci, ktoré nosíme veľmi často a radi, v ktorých sa cítime výborne, nechávame. Budú nám neskôr nápovedou, podľa čoho kupovať nové kúsky oblečenia.

Do kopy vyhodiť/predať/darovať patrí VŠETKO, čo z nejakého dôvodu nenosíme tak často, ako sme pôvodne plánovali. Roztrhané, omíňajúce, z materiálu, ktorý nám nie je príjemný na pokožku, darované, ale nesediace – jednoducho všetko, čo zo sezóny na sezónu prekladáme a nenosíme aktívne, musí ísť preč. Áno, aj tá tristoeurová bunda, ktorá tam visí na parádu. Zachovalé kúsky môžme predať na bazáre – ak sú kvalitné, druhému môžu ešte dobre poslúžiť (BTW, čo chvíľa spustíme aj náš Haglöfs bazár, tak ak máte doma niečo, čo vám nesadlo, pošlite nám mail a pomôžeme vám to predať).

Kopa zatiaľ nechať je taký ostrov istoty pre tých, ktorí nevedia robiť rázne rozhodnutia. Ak vám niektoré oblečenie nesedí, ale zároveň ho nechcete dať preč, odložte ho do krabice. Ak ho počas roka budete potrebovať, bude k dispozícii, skôr je ale väčšia šanca, že si naň ako je rok dlhý nespomeniete a budúci rok, keď budete upratovať šatník, zistíte, že tú vec naozaj môžte posunúť ďalej.

 1. Po vytriedení nám v našej minikolekcii zostanú len tie najlepšie kúsky – tu je dobré sa zamyslieť, prečo ich radi nosíme. Či je to strih, materiál, alebo dizajn – podľa toho si budeme vedieť vybrať nové oblečenie.

Poctivci a analytické duše od kosti si túto svoju aktuálnu minikolekciu spíšu do zoznamu, kde hneď letným pohľadom zistia, že v kolekcii, ktorá navonok vyzerá dobre (jasné, mám všetko čo mám, nič mi nechýba), majú dvojo nohavíc a 15 tričiek s krátkym rukávom. A k tomu tri rovnaké mikiny. Takže bude treba…

 1. doplniť chýbajúce položky. A naplánovať rozpočet. Znova, ak budget nepustí, radšej sa poobzerať po bazároch, či sa náhodou nenájde niekto, kto si tiež vytriedil šatník a tá bunda je síce dobrá, ale príliš drahá na to, aby mu visela v skrini. A keď sa nikto taký nenájde, bude treba…
 2. urobiť online research. Lebo chodiť po všetkých outdoorových obchodoch s tým, že chcela by som takú čiernu bundu, je na palicu. Po druhom obchode vás buď trafí šľak alebo si to priamo v obchode rozmyslíte a kúpite nejaký kompromis toho, čo ste pôvodne chceli. A také kompromisy my, ktorí presne vieme, čo chceme a v akej kvalite to chceme, nepotrebujeme J

Preto je dobré urobiť si pred každou sezónou zoznam chýbajúcich položiek a potom prelustrovať web a zistiť, kde majú presne taký produkt, aký potrebujem. Nie v inej farbe, nie v inom strihu, nie tenší alebo hrubší ako som pôvodne chcel. Len.Ten.Jeden.Produkt. A keď nenájdem, radšej počkám a o nejaký čas, keď bude kapor v práci, pohľadám znova.

 1. No a keď sa všetky hviezdy zoskupia tak, že nájdem, čo potrebujem, už nemusím riešiť, či to naozaj potrebujem, v akej farbe by som to asi chcel, či sa mi to bude hodiť k ostatným veciam, a či radšej ešte nepozriem inde, či nenájdem lacnejší produkt alebo počkám po sezóne a budem dúfať, že kúpim vo výpredaji. Pretože presne viem, že toto mi chýba a spĺňa to všetky moje kritériá a nemusím chodiť po obchodoch a vyberať z desiatok alternatív. Proste odteraz už nakupujem len to, čo potrebujem 🙂

 

Vidíme sa o týždeň s príkladmi outdoorových kapsúl!

SlovakiaEnglish