Toto si prečítajte predtým, než si kúpite ďalšiu mikinu

Priznajte sa, aj vám sa to (aspoň) občas stane. Stojíte pred plnou skriňou a neviete, čo si obliecť. Veci pohádzané piate cez deviate, niektoré zastrčené hlboko v poličke, pokrkvané tak, že si to najprv musíte vyžehliť a vôbec, ktoré veci sú vlastne čisté a ktoré sa tak len tvária…?

Keď viac neznamená vždy lepšie

A teraz si predstavte upratanú skriňu, plnú tak akurát, kde každé tričko, nohavice či mikina majú svoje miesto. Kde čiapky a rukavice sú pekne uložené a oblečenie, ktoré práve nepotrebujete, je úhľadne odložené v krabici. Vždy keď plánujete hike alebo chatu a balíte sa (ako vždy) ráno pred odchodom, viete presne ktoré veci potrebujete a zbaliť ich je otázka pár minút. Nie sú pokrkvané ani stuchnuté ani špinavé, pretože vaša kolekcia je natoľko dobre poskladaná, že viete veci prať efektívne bez toho, aby čakali v koši na prádlo. Len ako sa k takej kolekcii dopracovať?

Toto je ten správny moment predstaviť vám minimalistov. Áno tu sú tí, čo si vedia skriňu zbaliť do kufra a domácnosť do jednej krabice, naložia si svojho Smarta a idú bývať na druhú stranu kontinentu. Je 99%-ná šanca, že vy takými minimalistami nikdy nebudete. Stačí sa len inšpirovať a začať v malých krokoch. Napríklad tým, že si vytvoríte svoju vlastnú capsule wardrobe.

Že čo prosím? Akú kapsulu zase?

Malá veľká outdoorová kolekcia

Capsule wardrobe je taký hype teraz medzi mladými ľuďmi – je to vlastne starostlivo vybraná malá kolekcia oblečenia, kde ladí všetko so všetkým, a preto sa dá donekonečna kombinovať a jednotlivé kusy oblečenia viete vynosiť až do… hmmm… vynosenia? Extrémisti si vedia takúto kolekciu vyskladať z 33 vecí, ktoré nosia celú sezónu. Áno, 33. Aj s bundou a topánkami.

My však ale nemusíme ísť hneď do extrému – stačí začať ľahkou optimalizáciou šatníka. Martin tento termín nemá rád, lebo vie, že to je len krajšie slovo pre triedenie a vyhadzovanie. A áno, ak ste syseľ ako on, tak to je… len krajšie slovo pre triedenie a vyhadzovanie. Ja mu vždy ale hovorím, že treba mať oči upreté na cieľ, čo je v tomto prípade krásna, funkčná, kvalitná a efektívna outdoorová kolekcia, ktorú keď si dobre vyskladáte, môžte nosiť celý rok.

7 výhod capsule wardrobe

Že prečo by ste mali optimalizovať? Lebo menej býva väčšinou viac:

  1. Viac outfitov: aj napriek tomu, že ste pretriedili šatník a polku vyhodili zoptimalizovali, vám z malej kolekcie vyjde viac outfitov na nosenie. Čo znamená, že jednotlivé kusy oblečenia sa krásne vynosia, analytickým jazykom povedané, zníži sa cost-per-wear, čiže cena za jedno nosenie. Lebo veď kto potrebuje mať skrini tričko, ktoré síce bolo lacné, ale po dvoch razoch stálo jedno nosenie 10 eur?
  2. … nikto. Čiže hoci je to proti sedliackemu rozumu, napriek pretriedeniu šatníka a následnej investície do nových, možno aj drahších kúskov, z dlhodobého hľadiska šetríme peniaze a maximálne zvyšujeme efektivitu oblečenia.
  3. Lepšia kvalita. Čo ma privádza k ďalšej výhode – tú známu hlášku pozná asi každý, že nie kvantita, ale kvalita je podstatná. A bonusom je, že ak kupujeme kvalitné oblečenie, môžme si ho dovoliť aj v second-hand kvalite, pretože ak ho niekto nenosí často a dobre sa oň stará, môže nám poslúžiť aj niekoľko rokov. Takže, ak budget nepustí, aj nosené kvalitné oblečenie je lepšia voľba než nové, menej kvalitné, ktorého životnosť je niekedy ťažko odhadnúť.
  4. Veci spolu konečne ladia: Nohavice sa hodia k vrškom, vršky k bundám, spodné vrstvy ladia s vrchnými. Najviac, či?
  5. Poriadok. Konečne. Keďže máte novú malú kolekciu aj krásne uloženú, viete presne, kde čo máte a kde máte odložené veci na ďalšiu sezónu. Veci dýchajú, netuchnú, a tým, že ich nosíte častejšie, dočkajú sa aj častejšieho prania (….. či vy si neobliekate roznosené veci, ktoré nájdete niekde v byte, keď nemáte čas hľadať čisté tričko…?)
  6. Efektívne pranie: neviem ako vy, ale ja neviem prať outdoorové veci efektívne. Máme ho v rôznych farbách, v rôznych materiáloch a rôzne často sa používajú. Tak sa niekedy stane, že keď treba, perie sa jedna mikina, alebo naopak, pre maximálnu optimalizáciu periem všetko spolu hlava-nehlava. Ak je vaša kolekcia dobre vyskladaná, budete ju vedieť efektívne prať bez toho, aby niektoré kúsky zostali zabudnuté v koši na prádlo.
  7. Ekológia, udržateľnosť, príroda, eko-bio: nech to nazveme akokoľvek, nákupom starostlivo vybraného, premysleného a kvalitného oblečenia uľahčujeme prírode boj s Fast Fashion – znečistenie prírody módnym priemyslom začína byť reálny problém. Hoci našim nákupom nevyriešime celosvetový problém, prispejeme malou časťou k lepšiemu životnému prostrediu. Veď si v ňom chceme ešte pár desiatok rokov požiť, nie?

Wow, ak ste sa dočítali až sem, znamená to, že by ste možno potrebovali poradiť, ako na to.

A presne to sa v ďalšom blogu dozviete 🙂

SlovakiaEnglish